Kurumsal


Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan Asma Tavan

ALÇIPAN ASMA TAVAN

Alçıpan Asma Tavan ve led spot aydınlatmalı ışk bandı ve dekorasyon uygulamalarımızı alçıpan asma tavan detayı, alçı çekilmesi, istenilen desen ve renkte boya yapılması ve spot led dahil sizi kimseyle uğraştırmadan hızlı ve kusursuz bir biçimde anahtar teslim uygulamaktayız.


Asma tavan ve gizli ışık modellerimiz buradaki resimlerden ibaret değildir ister bizim önereceğimiz isterseniz sizin internet ten veya bir mekanda gördüğünüz modeli kusursuz bir şekilde uygulamaktayız 


Yani kısacası siz hayal edin biz uygulayalım; Eviniz ya da iş yeriniz için en uygun tasarımı sizin için profesyonel ekibimizle uyguluyoruz 


Asma tavan,gizli ışık,kartonpiyer,kemer,boya,tadilat,tamirat,kırım-yıkım,moloz atımı,tesisat,parke,kapı,seramik gibi birçok hizmeti vermekteyiz

ASMA TAVAN SİSTEMLERİ

Alçıpan Asma Tavan 

Tarihçesi

Asma Tavan ve tavan döşemeleri ilk olarak estetik nedenlerle Japonya’da 1337-1573 yılları arasında  Muromachi dönemi'nde kullanılmaya başlamıştır. Kaynaklara göre asma tavan Avrupa da ise ilk olarak 1596’da İngiltere’de Blackfriars Theatre’de kullanılıyor.

Amerika da ise asma tavan ile ilgili gelişmeler resmi patent başvuruları üzerinden kayıt altına alınmıştır; bu teknolojinin tarihi resmi tarihe not olarak düşülmüştür

 
Başvuru Tarihi Patent No.
06/28/1919 1,470,728 Hall Asma tavan
09/03/1931 1.931.574 Danielson Asma tavan askısı
10/24/1950 2,710,679 Bibb, Remmen, Bibb Asma tavan yapımı
12/13/1955 2.816.623 Wong Modüler Tavan
05/11/1956 2,896,752 Wilde Asma Tavan Izgarası Yapısı
07/31/1956 2.894.291 Sorenson Asma Tavan Sistemi
25/10/1956 2.895.180 Byssing Asma tavan
02/07/1958 2.963.251 Fuss Askıdaki Tavan Çerçevesindeki Elektrik Aydınlatma Armatürünü Destekleme
09/08/1958 2.984.946 Brown Erişilebilir Asma Tavan

Asma Tavan Özellikleri

Asma tavan kullanımının da bir parçası olan etkili bina tasarımı, estetik, akustik, çevresel faktörler ve binanın altyapısıyla entegrasyon gibi birden fazla hedefin dengelenmesini gerektirir. İnşaatın maliyeti ve uzun vadeli işletme maliyetleri söz konusudur.

Estetik

Uzun yıllar asma tavan temel beyaz fayanslardan yapılmıştı. Ancak modern yenilikler artık boyut, renk, malzeme (retro desenler ve suni deri, ahşap veya metal dahil), görsel efektler ve şekiller, desenler ve seçenekler bolluğu sunuyor ve Dokuların yanı sıra destek sistemleri ve plenuma erişmenin yolları. Özel tavan plakalarının özel işlemleri, geçmişe kıyasla nispeten düşük maliyetle yapılabilir.

Akustik

Akustik denge ve kontrol asma tavanlar ile elde edilmek istenen önemli hedeflerdendir. Gürültülü bir ortam misafirleri aşırı derecede etkileyebilir; çok sessiz bir iç mekan ise donuk ve davetsiz bir görünüme yol açabilir.

Asma tavanların akustik performansı, gelişmiş ses emme teknolojisi birlikte ile yıllar içinde aktif bir şekilde gelişmiştir. Bu, bazen ses azaltmasına yardımcı olmak ve bitişik odaları daha sessiz tutmak için panellerin üzerinde “ses sopaları” olarak adlandırılan, Ses Zayıflatma Kuşağı (SAB) olarak bilinen yalıtım eklenerek elde edilir.

Çevresel faktörler

Kapalı ortam kalitesinde havalandırma, VOC emisyonları, aydınlatma ve termal sistem kontrolü, termal konfor, doğal aydınlatma için gün ışığının kullanılması, akustik ve dış mekan görünürlüğünün optimizasyonu bulunmaktadır.

Asma tavanlar en basit hali ile alçı levhaların tavana askı profilleri ile tutturulmasıdır. Asma tavan sistemleri tesisat uygulamalarının kolayca uygulanmasına imkan vermesi, akustik ses yalıtımı, yangın yalıtımı ve estetik görünüm amacıyla yapılmaktadır. 

ASMA TAVAN NERELERE YAPILIR 

Alçıpan asma tavan, konutların, ofislerinin, alışveriş merkezlerinin, otellerin, hastanelerin, sanayi tesislerinin, sinemaların, tiyatroların ve gösteri merkezlerinin tavanlarına uygulanabilmektedir. 

UYGULANDIĞI DÖŞEMEYE GÖRE ASMA TAVAN ÇEŞİTLERİ 

alçıpan asma tavan Betonarme Döşemelerde : En çok kullanılan asma tavan çeşididir. Metalden hazırlanan iskelet çelik vida ile döşemeye asılarak yapılır. kartonpiyer asma tavan Asmolen Döşemelerde : Betonarme döşemedeki gibi metalden yapılan iskelet döşemeye tutturulur. Montaj için kullanılan çelik dübel asmolen tuğlalarının arasında yer alan nervürlü kirişlere vidalanır. asma tavan fiyatları Ahşap Döşemelerde : Metal iskelet iki taraflı ve bir tarafı ahşap döşemenin üzerine çıkan somun ve bulon ile döşemeye tutturulur. asma tavan fiyat Çelik Döşemelerde : İskelete yapının en kolay olduğu döşeme çeşididir. İskelet kaynak, bulon ya da perçin ile döşemeye uygulanır.

ASMA TAVAN YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER 

Asma tavan modelleri :
Standart alçı levha, suya dayanıklı alçı levha, yangına dayanıklı alçı levha, asma tavan alçıpan modelleri Tavan U Profili : L= 3 m asma tavan alçıpan T avan C Profili : L= 3 m Ekleme Parçası : Tavan C profillerini birbirine eklemek için kullanılır. 


Dübel Vida : 
Tavan U profilleri duvara sabitlemek için kullanılır. 


Çelik Dübel :
Vida, kovan, L-demir ve somundan oluşur.
Borazan Vida : Alçı levhayı tali profillere sabitlemek için kullanılır. Askı Çubuğu : Askı maşalarını taşımak için kullanılır. 
Askı Maşası : ANA profilleri taşımak için kullanılır. Klips : Tali profilleri ana profillere sabitlemek için kullanılır. 
Derz Bandı : Alçı levhalar arasında kalan derzler için kullanılır. 
Derz Dolgu Alçısı : Derz dolguları için kullanılır. 


Malzeme Sarfiyatı Malzeme Adı
1 m2 İçin Sarfiyat Alçı levha 1,05 m² TU Profili 0,90 m TC Profili 3,50 m Ekleme Parçası 0,6 adet Dübel - Vida 1 adet Çelik Dübel 1 adet Askı Çubuğu 1,6 adet Askı Maşası 1,6 adet Klips 4,7 adet Borazan Vida 16 adet Derz Bandı 1,8 m Derz Dolgu Alçısı 0,400 kg Saten Perdah Alçısı 1 kg/ m² (Her 1 mm kalınlık için) Yalıtım malzemesi (isteğe bağlı) 1,05 m² Köşe profili (köşe bandı) Tavan detayına göre değişir

ASMA TAVAN NASIL YAPILIR


Asma Tavan Kotunun Belirlenmesi : 
Yapılması istenen asma tavan, bitiş kotuna göre alçı levha kalınlığı da temiz kalacak olan yüksekliğe eklenerek U profillerinin alt kotu duvar yüzeyine işaretlenir. 


U- Profillerin Sabitlenmesi :
Daha önceden boyalı çırpı ipi yardımıyla tüm duvarlar üzerine taşınmış olan çizginin üzerine, tavan U profilleri, matkap yardımı ile dübel, vida ve pul kullanılarak sabitlenir. 


Askı Çubuklarının Konumunun Belirlenmesi : 
İlk konulacak olan askı çubuğu, uygulamaya başlanacak olan duvar köşesinden her iki duvara, uzaklığı 10 cm olacak şekilde monte edilmelidir. Askı çubuklarını ana profiller taşıyacağından, ana profillerin montajında yaşanacak problemleri en aza indirmek için ana profillerin hangi duvara paralel olacağı önceden belirlenmelidir. 


Çelik Dübel Yerlerinin Belirlenmesi :
Ana profiller odanın uzun duvarına (“a” eksenine) paralel olmalıdır. “a” ekseni doğrultusunda en fazla 90 cm aralıklarla çelik dübel yerleri işaretlenmelidir. 

asma tavan


Askı Çubuklarının Konumunun Belirlenmesi :
Elektrik ve ses tesisatı var mı, İklimlendirme ve havalandırma bacaları geçiyor mu, yangın önleme tesisatı döşenecek mi, gibi benzeri sorulara cevap verilmeli, bu durumlar askı çubuklarının konumu belirlenmeden önce kontrol edilmelidir.